فهرست

انجام خدمات رایگان به بیماران خاص در نخستین مرکز مجهز آزمایشگاهی ژنتیک دولتی کشور در بابل

به گزارش روابط عمومی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی بابل، دکتر مصطفی قاسم زاده معاونت درمان دانشگاه از ارائه خدمات درمانی به ۱۰۰۰ بیمار خاص این شهرستان و استان های همجوار خبر داد.

دکتر قاسم زاده گفت: مرکز جامع بیماران خاص دانشگاه علوم پزشکی بابل بعنوان نخستین مرکز مجهز آزمایشگاهی ژنتیک دولتی کشور از سال ۱۳۷۶ با کمک خیر نیک اندیش آقای سید رضی هاشمی در ساختمانی به مساحت ۱۱۰۰ متر مربع در دو طبقه در شهر امیرکلا جهت متمرکز کردن ارائه خدمات به بیماران احداث گردید.

وی افزود: کلیه خدمات سرپایی و پاراکلینیکی جهت بیماران خاص در بیمارستان کودکان امیرکلا بصورت متمرکز به این بیماران ارائه شد و همچنین این مرکز در دو شیفت صبح وعصر همه روزه به غیر از جمعه ها فعال می باشد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بابل بیان داشت: این مرکز مشغول ارائه خدمات درمانی به ۱۰۰۰ بیمار خاص از این شهرستان و استان های همجوار می باشند و در حال حاضر تعداد ۴۵۰ بیمار تالاسمی، ۳۴ بیمار هموفیلی، ۴۴۸ بیمار ام اس، ۷ بیمار ای بی خدمات سرپایی این دانشگاه را دریافت می نماید .

وی در همین راستا ادامه داد: دو متخصص خون وآنکولوژی و تعداد ۱۵ نفر کارشناسان پرستاری، آزمایشگاه، پذیرش، خدمات در حال فعالیت می باشند و همچنین سایر متخصصین نظیر غدد، قلب، روانپزشکی ، ارتوپدی و... بصورت ویزیت و مشاوره همکاری لازم را با مرکز دارند .

این مسئول با اشاره به اینکه این مرکز نخستین مرکز مجهز آزمایشگاهی ژنتیک دولتی در کشور از سال ۱۳۷۸ تا کنون می باشد، گفت: این مرکز زیر نظر هیات علمی و متخصص ژنتیک پزشکی اداره می شود و طرف قرارداد با کلیه بیمه ها بوده و آزمایشات تشخیصی جنین و مشاوره های قبل از ازدواج بوسیله تیم تشخیصی که شامل فلوشیپ زنان و زایمان، فوق تخصص خون و متخصص ژنتیک پزشکی می باشد بصورت رایگان انجام می شود.

وی یاد آور شد: تاکنون در این مرکز ۵۰۰۰ نمونه ژنوم انسانی دربانک ژنوم نگهداری می شود که علاوه بر آزمایشگاه ژنتیک دارای فضاهای تزریق خون آقایان و خانمها ، آزمایشگاه بانک خون، کلاس درس، اتاق ویزیت، اتاق مشاوره، سالن انتظار و سایر فضاهای لازم می باشد .

دکتر مصطفی قاسم زاده اذعان داشت: بخشی از خدمات توانبخشی شامل فیزیوتراپی، گفتاردرمانی، کاردرمانی، شنوایی شناسی و نیز خدمات آزمایشگاه روتین و تخصصی، رادیولوژی وخدمات دارویی (داروخانه خاص) در بیمارستان کودکان امیرکلا به بیماران خاص بصورت رایگان ارائه می شود.

این مسئول با اشاره به اینکه خدمات پالس تراپی در بیمارستان آیت ا...روحانی به بیماران ام اس بصورت رایگان انجام می شود، بیان داشت: خدمات دندانپزشکی هم به این بیماران با تعرفه تعریف شده در دانشکده دندانپزشکی ارائه می شود که در صدد تجهیز مرکز به یونیت داندانپزشکی و ارائه این خدمات بصورت متمرکر در همان مرکز نیز می باشیم  .

وی تصریح کرد: علاوه بر مرکز جامع، سایر خدمات بستری برای بیماران همودیالیزی و ام اس در بیمارستان های ایت آ.. روحانی ، شهید بهشتی و امیرکلا ارائه می شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بابل بیان داشت: هدف از راه اندازی این مرکز بهبود کیفیت زندگی بیماران خاص، اجرای برنامه های پیشگیرانه و کاهش هزینه های نظام سلامت، سهولت دسترسی بیماران به خدمات در نزدیکی محل اقامت، کاهش موارد مراجعات و بستری و غیبت از کار و مدرسه، کنترل و نظارت بهینه بر تجویز و مصرف دارو در گروه های هدف، تمرکز توزیع داروهای خاص ، ارائه خدمات و مراقبت های جامع و چند وجهی برای بیماران است.